Pierwsza pomoc na survivalu - bądź przygotowany!
Wyprawa survivalowa jest pełna przygód i wyzwań, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo i udzielanie pierwszej pomocy. Kluczowym elementem jest właściwe wyposażenie apteczki oraz umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach.
Apteczka pierwszej pomocy z wyposażeniem - jak najlepiej skompletować zawartość apteczki turystycznej?
Wiadomo, że plecak, który zabieramy ze sobą na survival ma ograniczoną pojemność, dlatego zawartość kompaktowej apteczki, którą ze sobą zabierzemy, powinna być szczególnie przemyślana. Nie jesteśmy w stanie mieć przy sobie wszystkiego. Najlepiej jest jak najbardziej zredukować ilość pakowanych rzeczy, ale zadbajmy o to, by nie zabrakło nam podstawowego wyposażenia do udzielenia pierwszej pomocy. W skład apteczki turystycznej powinny wchodzić:
- bandaże,
- plastry,
- sterylne kompresy,
- bandaże elastyczne,
- rękawiczki,
- środki do dezynfekcji,
- nożyczki,
- koc termiczny,
- pęseta do wyciągania kleszczy.
Dodatkowo warto zabrać leki przeciwbólowe oraz leki na alergię, filtr przeciwsłoneczny oraz sprej odstraszający owady. Istotne jest również posiadanie mapy, kompasu lub nawigacji GPS, zapasów wody i żywności, ciepłego ubrania, noża oraz środka do odkażania wody. Warto również rozważyć zabranie ze sobą zapalniczki lub zapałek oraz latarki. Więcej o podstawowym wyposażeniu w podróży piszemy tutaj >>> NIEZBĘDNY EKWIPUNEK NA PODRÓŻ BUSHCRAFTOWĄ I SURVIVALOWĄ <<<
Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej krok po kroku:
W sytuacji zagrożenia liczy się każda sekunda, dlatego tak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w każdych warunkach. Zwłaszcza, że w kryzysowej sytuacji, może okazać się, że nie mamy zasięgu aby wezwać pomoc, lub znajdujemy się w trudno dostępnym miejscu. Takie warunki wydłużają czas przyjazdu ratowników medycznych, dlatego to my musimy stanąć na wysokości zadania.
Zachęcamy, by przed wyprawą zapoznać się z filmikami, na których medycy dokładnie tłumaczą, jak radzić sobie w danych sytuacjach. My zamieszczamy jedynie skondensowaną listę najczęściej spotykanych na survivalu urazów, którą można wydrukować i mieć przy sobie w apteczce, co z pewnością okaże się pomocne w stresowej sytuacji.
Pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia przez owady:
- Skontrolować ukąszenie i usunąć żądło, które mogło pozostać w skórze
- Nałożyć kostki lodu lub chłodny opatrunek i uspokoić poszkodowanego
- Kontrolować stan poszkodowanego, jeżeli to możliwie zorientować się, czy jest uczulony, aby móc odpowiednio zareagować w przypadku pogorszenia stanu zdrowia
Pierwsza pomoc w przypadku uszkodzenia stawu:
Najczęstsze są skręcenia stawu lub zwichnięcia. Rozróżnienie ich nie jest łatwe 'na pierwszy rzut oka'. Zwichnięcie jest dużo poważniejszą kontuzją i wymaga nastawienia stawu. Jest też dużo bardziej bolesne. Przy zwykłym skręceniu wystarczający byłby bandaż elastyczny i ochłodzenie uszkodzonego miejsca, jednak przy zwichnięciu obowiązkowe jest całkowite unieruchomienie stawu i dwóch sąsiednich kości. Jeśli nie mamy pewności, do którego z tych dwóch urazów doszło, najlepiej (tak zapobiegawczo) zachować się tak jak w przypadku zwichnięcia i jak najszybciej udać się do szpitala, w celu przebadania stawu.
Pierwsza pomoc w przypadku uszkodzeniu kości:
- Najważniejsze, to unieruchomić uszkodzoną kość i dwa sąsiednie stawy. Poruszanie grozi jeszcze większym uszkodzeniem kości lub tkanek. Kończyny górne unieruchamia się do tułowia, a dolne – jedna do drugiej.
- Ranę należy nakryć jałowym opatrunkiem.
- Jeśli złamanie nie dotyczy czaszki, miednicy czy kręgosłupa, należy ułożyć poszkodowanego w pozycji przeciwwstrząsowej. Uważamy żeby nie poruszyć uszkodzoną częścią ciała.
- Nie należy podawać jedzenia i płynów.
- W każdym przypadku złamania niezbędne jest wezwanie pogotowia.
Pierwsza pomoc w przypadku utraty przytomności:
- W przypadku utraty przytomności kładziemy poszkodowanego na plecach, na twardym i stabilnym podłożu i sprawdzamy ABC.
A - airways (drogi oddechowe): udrażniamy drogi oddechowe odchylając głowę poszkodowanego leżącego na plecach. Wzrokowo sprawdzamy czy w jamie ustnej nie znajduje się jakiś obcy przedmiot (np. guma do żucia), jeśli widzimy, że jest - usuwamy go.
B - breathing (oddech) - ściskamy skrzydełka nosa, a szczękę odchylamy w kierunku klatki piersiowej, udrażniając drogi oddechowe, które mogą być zablokowane przez opadający język. Przykładamy ucho do ust osoby nieprzytomnej. Uważnie sprawdzamy czy poszkodowany oddycha używając naszych 3 zmysłów. Słuchamy oddechu, staramy się poczuć oddech na swoim policzku i patrzymy czy klatka piersiowa się unosi. Sprawdzanie trwa 10 sekund i powinniśmy poczuć co najmniej 2 oddechy. Zwróćmy uwagę na to, czy oddech jest swobodny, czy słyszymy jakieś charkanie lub świszczenie.
C - circulation (krążenie) - sprawdzamy tętno na szyi lub nadgarstku, używając do tego dwóch palców (wskazującego i środkowego).
- Jeśli poszkodowany oddycha - ułóż go w pozycji bocznej ustalonej.
- Jeśli nie oddycha - natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo oddechową. Upewniamy się, że na mostku nie leży żaden twardy przedmiot. Wykonujemy 30 uciśnięć na głębokość około 4-5 cm w głąb klatki piersiowej. Nasze ręce powinny być wtedy wyprostowane w łokciach. Następnie udrażniamy drogi oddechowe i wykonujemy 2 wdechy ratownicze. Wdychamy powietrze przez około 1 sekundę.
Pierwsza pomoc w przypadku zasłabnięcia:
Zasłabnięcie to krótkie osłabienie organizmu. Może prowadzić do omdlenia (czyli chwilowej utraty przytomności), ale nie musi.
- Należy zadbać o odpowiednią pozycję. Kładziemy poszkodowanego na plecach i lekko unosimy jego nogi powyżej poziomu tułowia lub sadzamy poszkodowanego pochylonego do przodu, z pochyloną głową i łokciami opartymi o uda.
- Poluźnij części garderoby utrudniają oddychanie (typu szalik, naszyjnik)
- Po 10 minutach poszkodowany może powoli wstać uważając, by nie zakręciło się w głowie.
- By zapewnić poszkodowanemu jak największy komfort zastosuj skrót WTOPA:
W – WSPARCIE PSYCHICZNE
T – TLENOTERAPIA
O – OKRYCIE
P – POZYCJA
A – KONTROLA ABC
Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku z nosa i skaleczenia:
Krwotok z nosa:
- Poszkodowany powinien usiąść i pochylić się do przodu.
- Należy położy na kark zimny kompres (na przykład koszulkę nasączoną chłodną wodą).
- W celu tamowania krwawienia można uciskać skrzydełka nosa.
Skaleczenia i rany:
- Wystarczy przepłukać bieżącą wodą i nałożyć opatrunek.
- W przypadku większego zranienia, należy udać się do szpitala w celu sprawdzenia, czy nie doszło do zakażenia.
Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia:
- Zdejmij z oparzonego miejsca odzież i biżuterię.
- Płucz oparzone miejsce bieżącą wodą (letnią nie zimną!) przez około 10-15 minut.
- Zabezpiecz opatrunkiem.
- Nie wolno świeżego oparzenia myć mydłem lub smarować.
Pierwsza pomoc w przypadku urazów kręgosłupa:
- Postaraj się ustabilizować kręgosłup, a zwłaszcza odcinek szyjny.
- Wezwij pogotowie.
- Rozmawiaj z poszkodowanym, by kontrolować jego świadomość. Jeśli jest nieprzytomny kontroluj ABC.
- W celu udrożnienia dróg oddechowych osoby, u której podejrzewamy uszkodzenie kręgosłupa, nie odchylamy głowy do tyłu, tylko wysuwając żuchwę do przodu.
W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia to te pierwsze minuty mają największy wpływ na to jakie konsekwencje będzie miał wypadek. Pamiętajmy też o kilku najważniejszych zasadach:
- Najważniejsze jest TWOJE bezpieczeństwo. Zanim zaczniesz udzielać pierwszej pomocy zweryfikuj swoje otoczenie, upewnij się, że nic Ci nie grozi. Nie udzielisz pomocy Twojemu towarzyszowi podróży jeśli sam ulegniesz wypadkowi.
- Zachowaj spokój i nie wpadaj w panikę. Mów spokojnym tonem i staraj się zachować trzeźwy umysł.
- Nigdy nie zostawiaj poszkodowanego samego.
- Jeśli możesz, zaangażuj do pomocy drugą osobę, która może pomóc Ci w czynnościach lub zadzwonić po pogotowie.
- W miarę możliwości, zadbaj o to, by mieć jak najbardziej czyste ręce i otoczenie, zwłaszcza jeśli doszło do przerwania ciągłości tkanki skórnej. Używaj rękawiczek.
Powodzenia i do zobaczenia w zdrowiu w terenie!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przygotowaniach do wyprawy survivalowej zapraszamy do artykułu: JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WYPRAWY SURVIVALOWEJ? - CO ZABRAĆ NA SURVIVAL?