Jak spać w hamaku - Poradnik spania w hamaku
Wiele osób rozpoczynając przygodę z leżeniem w hamaku nie zastanawia się nad ułożeniem ciała chociaż ma to znaczący wpływ na jakość odpoczynku. Hamak to sprzęt który może zagwarantować efektywny wypoczynek, regenerujący sen i dobrą zabawę, pod warunkiem, że będziemy wykorzystywali najlepsze metody hamakowania. Hamaki zdobywają coraz więcej zwolenników i amatorów, którzy wybierają hamak w zamian za namiot czy matę i rozpoczynają swoje przygody z lżejszym zestawem podczas podróży i wędrówek po lasach, rezerwatach, górach itp.
Duża ilość osób na biwakowanie w lesie wybiera popularne namioty, akceptując często ich większą wagę i wymiary transportowe oraz akcesoria takie jak karimata czy materac. Jeśli jednak chcemy minimalizować ilość sprzętu, ograniczyć wagę zestawu lub spać wygodnie bez obaw o stan podłoża, hamak wydaje się być oczywistym i jedynym rozsądnym wyborem. Ba, w hamaku jesteśmy otwarci na naturę i nie zamykamy się w ścianach namiotu, czyż nie na tym polegają nasze wycieczki i podróże aby poznawać świat i tworzyć całość z otaczającą nas przyrodą?
Korzystając z hamaka nie musimy spać na twardym, mokrym podłożu, nie ma potrzeby oczyszczania przestrzeni z uciążliwych kamieni, szyszek i małych gałązek, nie zwracamy takiej uwagi na twarde korzenie drzew itp.. Rozkładając hamak musimy mieć jedynie dwa punkty zaczepienia, aby wypoczynek był efektywny, a z wiedzą na temat poprawnej i najlepszej metody odpoczynku zapewnimy sobie maksimum satysfakcji z wyprawy.
Jak wygodnie leżeć w hamaku
Kiedy już wybierzemy swój wymarzony hamak, musimy zadać sobie pytanie, jak najlepiej ułożyć się w hamaku. Na przestrzeni lat wypracowano różne techniki spania w hamaku, ale eksperci zgodnie twierdzą, że najlepszą metodą spania w hamaku jest tzw. ułożenie po brazylijsku. Podczas tej metody układamy nasze ciało lekko w poprzek hamaka. Barki, ramiona i głowa znajdują się przy jednej krawędzi, a stopy skierowane są w stronę przeciwnej krawędzi hamaka. Taka pozycja pozwala na optymalnie ułożone ciała, rozluźnia mięśnie, zapobiega bólom kręgosłupa i przeprostom kolan. Metoda brazylijska pozwoli na efektywny wypoczynek w hamaku.
Wskazówka:
Musimy pamiętać aby hamak był rozwieszony na równej wysokości z dwóch stron co zabezpieczy nas przed zjeżdżaniem ciała w jedną ze stron. Przed rozpoczęciem nocy w hamaku sprawdźmy, poprawność zawieszenia hamaka na drzewach oraz zaciśnięcie systemu zawieszania.
Jeżeli planujemy spędzać więcej czasu w hamaku, powinniśmy zwrócić także uwagę na możliwość doboru moskitiery, która ochroni nas przed ukąszeniami komarów, a także tarpem, który zabezpieczy przed ewentualnymi opadami deszczu.
Dlaczego powinniśmy spać w hamaku po brazylijsku
Kiedy ułożymy się w hamaku po brazylijsku, czyli po skosie hamaka, ciało użytkownika układa się w naturalny sposób nie prowadząc do dyskomfortu. Głowa układa się w delikatnie wyższej pozycji imitując leżenie na poduszce.
Wg specjalistów, spanie w hamaku jest efektywniejsze i skuteczniejsze w regeneracji od klasycznego łóżka pod warunkiem poprawnego ułożenia ciała w hamaku. Rozluźniająca technika oraz delikatne bujanie w hamaku wpływa na szybsze wyciszenie i odprężenie, a finalnie łatwiejszy sen i wejście w głęboką fazę snu.
Wskazówka:
W celu poprawnego ułożenia w hamaku metodą brazylijską oraz zapewnienia wysokiego komfortu, już na etapie wyboru hamaka należy zwrócić szczególną uwagę na materiał i jakość wykonania oraz wymiary hamaka.
Ułożenie po skosie hamaka metodą brazylijską wymusza posiadanie hamaka o szerokości około 150cm. Wówczas materiał układa się poprawnie i gwarantuje odpowiednią jakość wypoczynku.
Warto również zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału i jego oddychalność. Hamaki poliestrowe poza większą wagą nie oddychają, powoduje to zwiększoną potliwość i skraplanie wody wewnątrz hamaka prowadząc do dyskomfortu podczas użytkowania. Zdecydowanie polecamy wybór hamaka lekkiego i oddychającego wykonanego z nylony, który wraz ze splotem ripstop odznaczy się bardzo dużą wytrzymałością.
Ciekawostki
Czy wiecie, że np. Meksykanie śpią w hamaku przez całe życie? Niemożliwe? A jednak. Hamaki w Meksyku były używane jeszcze 200 lat przed Kolumbem. Mieszkańcy Jukatanu używają hamaka do spania. Każdy hamak jest prawdziwym dziełem sztuki, przyozdabiają go różnego rodzajami kulturowymi malunkami itp.