Szybki relaks na świeżym powietrzu: Jak łatwo zawiesić hamak na drzewie 0

Szybki relaks na świeżym powietrzu: Jak łatwo zawiesić hamak na drzewie

Osoby, które dokonały zakupu, muszą wiedzieć jak zawiesić hamak na drzewie, słupach lub innych elementach. Rozwieszanie hamaka nie jest trudne, ale warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które przyspieszą proces zawieszania hamaka. Przygotowaliśmy prostą instrukcję jak zawiesić hamak na drzewie. Dodatkowo opisaliśmy jak leżeć w hamaku, jak spakować hamak oraz przedstawiliśmy wskazówki jak dbać i pielęgnować hamak.

 

Gdzie możesz zawiesić hamak?

Zawiesić hamak możesz wszędzie tam, gdzie jest dostęp do stabilnych i wytrzymałych elementów do których możesz się przyczepić. Zawsze zwróć uwagę na swoje bezpieczeństwo i przed zawieszeniem hamaka sprawdź miejsce biwaku. Hamak Triplander możesz zabrać ze sobą do lasu, parku, nad wodę oraz wszędzie tam gdzie tylko zapragniesz, pamiętaj tylko aby stosować się do kilku prostych zasad opisanych poniżej, aby zadbać o swój hamak i bezpieczeństwo.

Zazwyczaj hamak zawiesza się na drzewie lub stelażu, chociaż nie jest to regułą. Widzieliśmy już hamaki zawieszone w różnych miejscach i sami wielokrotnie mieliśmy okazję zawiesić hamak na balkonie, aucie terenowym itp. 

Wskazówka:

 • Przed swoją pierwszą przygodą z hamakiem, w ramach ćwiczeń zawieś hamak na drzewie na ogródku lub w pobliżu domu, a przed każdą wyprawą sprawdź stan i kompletność swojego sprzętu.
 • Przeczytaj także jak wybrać dobre miejsce na hamak

 

Aby zawiesić hamak na drzewie i nie tylko potrzebne Ci będą:

 

Jak zawiesić hamak na drzewie Triplander:

Najlepiej korzystając z akcesoriów hamakowych Triplander. Zawsze zwracaj uwagę na bezpieczeństwo swoje i osób z którymi biwakujesz. Akcesoria wykorzystywane przy mocowaniu hamaka przenoszą niekiedy bardzo duże obciążenia, dlatego używane produkty muszą cechować się bardzo dużą wytrzymałością. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości taśmy i systemy zawieszania o dużej wytrzymałości, nawet do 1250kg, które pomogą ci bezpiecznie zawiesić hamak.

Aby zawiesić hamak na drzewie potrzebujemy dwóch stabilnych i mocnych punktów oddalonych od siebie o 4-4,5m (optymalna odległość). Mimo takich zaleceń, nie ma określonej maksymalnej granicy odległości między drzewami, ale należy pamiętać, że im bardziej oddalone od siebie są punkty, tym wyżej należy zamocować system zawieszania (rysunek poniżej).

Wskazówka:
Punktami mocowania hamaka są zazwyczaj drzewa. Mogą to być także słupy, kraty, bagażnik dachowy samochodu terenowego lub każdy inny element cechujący się dużą wytrzymałością i stabilnością.

Uwaga:
Jeśli chcesz zawiesić hamak na drzewie lub innym elemencie zalecamy montaż wyłącznie do elementów zamocowanych na stałe do konstrukcji lub ziemi. Dla swojego i innych bezpieczeństwa, nie wieszaj hamaka do ostrych, niestabilnych i niepewnych elementów, upadek może spowodować uszczerbek na zdrowiu.

 

Jak zawiesić hamak na drzewie - instrukcja:

Hamak po zawieszeniu na drzewie powinien być ułożony w centrum względem punktów mocowania, a wysokość zawieszonych taśm powinna zachować jeden poziom (aby hamak nie przechylał się w jednym z kierunków). Taki montaż pozwoli na zapewnienie wygody wypoczynku i snu bez obaw o dyskomfort i „opadanie” w niższy punkt hamaka.

 1. Wybierz odpowiednie miejsce i drzewa bądź elementy na których chcesz zawiesić hamak
 2. Weź długie taśmy i wykonaj pętlę po jednej stronie (zazwyczaj wykorzystujemy do tego węzeł ósemkowy, który jest banalnie prosty i szybki w przygotowaniu oraz wytrzymały). Przewiąż taśmę wokół drzewa przekładając jeden koniec taśmy przez pętlę i zaciśnij. (wykonaj to od razu na obu punktach mocowania). Możesz użyć też naszego sprawdzonego i prostego systemu Quick Drag.
 3. Z pokrowca wysuń tasiemki z karabinkami z obu stron
 4. Karabińczyk z jednej strony pokrowca przywiąż do taśmy zawieszonej do drzewa
 5. Otwórz pokrowiec z drugiej strony i spokojnie idź w kierunku drugiego punktu mocowania pozwalając hamakowi na wysuwanie się. (staraj się aby hamak nie miał styczności z ziemią - to może doprowadzić do ubrudzenia, zamoczenia lub uszkodzenia materiału przez gałęzie)
 6. Kiedy hamak rozwinie się, przywiąż drugi karabińczyk do taśmy na drugim punkcie mocowania. 
 7. Aby móc wygodnie odpoczywać, hamak powinien wisieć luźno tworząc lekki łuk. Nie napinaj mocno materiału hamaka, prowadzi to do dużego dyskomfortu podczas wypoczynku i snu oraz ma wpływ na wytrzymałość zestawu, które finalnie mogą prowadzić nawet do uszkodzenia. W zapewnieniu odpowiedniego luzu na materiale pomoże Ci zastosowanie cięciwa Triplander Strong Line, której długość powinna wynosić około 83% długości hamaka. Cięciwę zakładasz na hamak przeciągając przez jej oczka taśmę przechodzącą przez hamak.
 8. Zanim się położysz powinieneś sprawdzić jakość mocowań, sprawdź jeszcze raz węzły i dociśnij je dla pewności
 9. Spokojnie usiądź lub połóż się na hamaku i ciesz się z bujania i wypoczynku

Wskazówka:
Polecamy stosowanie cięciwy podczas użytkowania hamaka. Cięciwa poza pomocną funkcją w zagwarantowaniu najlepszego komfortu i jakości odpoczynku, wpływa również na zachowanie bezpieczeństwa dla materiału i wydłuża żywotność hamaka.

 

Triplander - instrukcja 1 Triplander - instrukcja 2

 Triplander - instrukcja 3  Triplander - instrukcja 4

Triplander - instrukcja 5 Triplander - instrukcja 6

Triplander - instrukcja 7 Triplander - instrukcja 8

Triplander - instrukcja 9 Triplander - instrukcja 10

 

Ustawienie hamaka i kąta systemu zawieszania:

Kąt pod jakim ustawiony jest system zawieszania jest bardzo istotny, dlatego jeśli chcesz zawiesić hamak na drzewie, zwróć uwagę na napięcie taśm lub systemu zawieszania. Im mniejszy kąt nachylenia względem poziomu tym większe obciążenia będą przenoszone na taśmy, analogicznie im większy kąt tym mniejsze obciążenie. Jeżeli więc obciążylibyśmy hamak Summer Classic maksymalną dozwoloną wagą (czyli 250kg), a kąt hamaka wyniesie 30o to obciążenie na każdą stronę systemu zawieszenia wyniesie 250kg. Jeśli natomiast nadmiernie napniemy system zawieszenia ustalając kąt 10o to obciążenie wyniesie już 750kg.

Wskazówka:
Wykorzystując system Quick Drag, nie napinaj taśmy bardzo sztywno, może to prowadzić do problemów z odpięciem zestawu na koniec sesji biwakowej.

 

Jak leżeć w hamaku:

Jeżeli już wiesz jak zawiesić hamak na drzewie musisz znaleźć najlepszą i najwygodniejszą pozycję dla Ciebie. Uważamy, że każdy powinien sprawdzić samodzielnie jaka metoda i ułożenie są najwygodniejsze i najlepsze. Finalnie to Ty musisz być zadowolony i byłoby świetnie jeśli nie będziesz odczuwał bólu i dyskomfortu.

Jak leżeć w hamaku według TRIPLANDER? Jako zespół fascynujący się zdrowym i efektywnym wypoczynkiem, rekomendujemy ułożenie w stylu brazylijskim, który w hamakowym świecie uznawany jest za najwygodniejszą i najzdrowszą technikę.

Leżenie w hamaku po brazylijsku to ułożenie ciała po przekątnej hamaka wykorzystując znacząco większą powierzchnię materiału. Wystarczy, że po wejściu do hamaka ustawisz stopy przy jednej krawędzi, a głowę i barki przy krawędzi z drugiej strony. Takie ułożenie sprawia, że tkanina jest w całości rozłożona, ciało układa się naturalnie, a ponadto nie odczuwamy ścisku w barkach i ramionach itp.

Wskazówka:

Nie polecamy leżenia wzdłuż osi hamaka, ta metoda mimo, że wciąż popularna prowadzi od nienaturalnej pozycji leżącej, ścisku w barkach i ramionach, przeprostu kolan, ucisku na stopach, a finalnie dyskomfort i bóle kolan, pleców i karku.

 

Pakowanie i transport hamaka:

Hamaki Triplander dostarczamy w smukłym pokrowcu pozwalającym na pakowanie w sposób roboczy, czyli włożenie całości bez składania i kombinowania. Hamak pakowany w taki sposób nie poplącze się, nie musimy się o to obawiać. Dodatkowo taki sposób pakowania i rozkładania hamaka jest szybki, intuicyjny i banalnie prosty.

 1. Sprawdź swój hamak i wytrzep z niego piasek i inne elementy i drobinki przed pakowaniem
 2. Zamknij pokrowiec od strony zawiesi i otwórz go od strony hamaka
 3. Odepnij hamak od systemu zawieszania z jednej strony (tej gdzie jest pokrowiec)
 4. Zacznij pakować hamak do pokrowca wciskając go do środka i systematycznie przesuwając się w stronę drugiego końca hamaka)
 5. Po spakowaniu całego materiału zamknij pokrowiec i odepnij go od systemu zawieszania
 6. Odepnij od drzewa taśmy z systemu zawieszania
 7. Spakuj wszystko do plecaka i ruszaj w drogę

Wskazówki:

 • Jeżeli używasz cięciwy możesz pozostawić ją na hamaku lub wcześniej zdemontować.
 • Jeżeli masz pełen plecak, możesz wyjąć z pokrowca taśmy przechodzące przez hamak, spiąć karabinki ze sobą tworząc „torebkę” i nieść w ręce lub przytroczyć do plecaka lub paska.

 

Stosując się do naszych instrukcji i wskazówek każde kolejne zawieszanie hamaka na drzewie będzie ekspresowe, proste i wygodne. Nam rozwieszenie hamaka zajmuje mniej niż 3 minuty od czasu wyboru odpowiedniego miejsca na hamakowanie.

 

Pielęgnacja i wydłużenie żywotności hamaka:

 • Przed wejściem do hamaka wyjmij z kieszeni ostre elementy, które mogłyby uszkodzić materiał (np. nóż, klucze, długopis itp.)
 • Przed wejściem do hamaka zdejmij obuwie, które może nanieść drobinki piasku, gałązki itp.
 • Korzystaj z cięciwy użytkując hamak, która zapewni odpowiedni luz na materiale i zniweluje napięcia.
 • Nasz hamak możemy przechowywać w pokrowcu bardzo długo bez uszkodzeń. Pamiętajmy jednak żeby przed spakowaniem hamak był wysuszony i czysty. Pakowanie mokrego hamaka może spowodować uszkodzenie jego materiału , przetarcia itp. Jeżeli już musisz pakować się w deszczu, pamiętaj aby wyjąć hamak z pokrowca będąc w schronieniu i przesuszyć go.

 

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą pomocne i pomogą Wam przy wygodnym i komfortowym użytkowaniu hamaków.

 

Pozdrawiamy,
Daniel i Konrad

 

Materiały, rysunki, zdjęcia itp. występujące w publikacji i poradniku są własnością Triplander Konrad Kowal i podlegają ochronie prawnej.
Kopiowanie treści w całości lub części jest możliwe wyłącznie za zgodą TRIPLANDER Konrad Kowal oraz pod warunkiem wyraźnego oznaczenia źródła pobranych materiałów. (www.triplander.pl)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl