Relaks w plenerze: Idealne miejsce na hamak
Hamak to świetna alternatywa dla szeroko rozumianego wypoczynku. Hamaki mogą być wykorzystywane praktycznie wszędzie, w każdej sytuacji i okolicznościach, a potrzebujemy do tego wyłącznie dwóch punktów mocowania. Niezależnie od wszystkiego hamak możemy zawiesić w ogrodzie i parku dla zapewnienia sobie komfortu i odpowiedniej regeneracji sił i umysłu. Ponadto hamaki mogą być traktowane zamiennie lub jako dodatek podczas biwakowania pod namiotem, przy podróżach kamperem i z przyczepą campingową. Żeby tego było mało, dzięki właściwościom szybkoschnącym możemy śmiało używać ich nad wodą, także podczas rejsów statkiem i na jachtach.
Najważniejsze cechy hamaka Triplander:
- Hamaki Triplander charakteryzują się małą wagą i wymiarami po spakowaniu, dlatego bezproblemowo zmieszczą się w bagażu podręcznym, a sprzęt nie będzie obciążający
- W porównaniu do np. klasycznego namiotu, czas na zawieszenie hamaka jest znacząco krótszy, analogicznie zwijanie hamaka zajmuje około 3 minuty
- Do zawieszenia hamaka potrzebujemy tylko dwóch punktów mocujących, np. drzew, których nie brakuje w naszym klimacie
- Niezależnie od typu i stanu podłoża, komfort odpoczynku w hamaku pozostanie zawsze na wysokim poziomie
- Wypoczywając w hamaku, mamy stały kontakt z otaczającą naturą i otoczeniem, nie musimy zamykać się w ścianach namiotu czy schroniska
Cel hamakowania, a lokalizacja
Tak, cel hamakowania ma znaczenie. Inaczej będziemy szukać miejsc na rozwieszenie hamaka jeśli planujemy na nim jedynie odpocząć przez pewien czas, a inaczej jeśli chcielibyśmy spędzić w hamaku całą noc. Gdybyśmy rozwieszali hamaki wyłącznie w „idealnych” miejscach zgodnie ze sztuką, najprawdopodobniej nie moglibyśmy podziwiać wielu wspaniałych widoków. W końcu, niezapomniane chwile są tu i teraz, a niekoniecznie za pięć minut w innym miejscu (chociaż i to jest możliwe).
Wyobraź sobie, że wczesnym rankiem wędrujesz w górach wzdłuż potoku. Będąc na skraju lasu, wchodząc na łąkę, widzisz wschód słońca, który wgląda nieziemsko w otoczeniu natury jaka Cię otacza. Takie miejsce jest idealne, aby rozwiesić swój hamak na kilka godzin, napawać się widokiem i odpocząć. Równocześnie miejsce to nie jest idealne na rozbicie biwaku z myślą o noclegu. Czemu nie jest idealne? Głównie ze względu na możliwość występowania wiatru i zwiększoną wilgotność powietrza, które w dłuższym okresie czasu mogą prowadzić do dyskomfortu.
Jak więc wybrać odpowiednie miejsce do hamakowania? Przede wszystkim zawsze stosuj się do zasad bezpieczeństwa w wyborze swojej hamakowej miejscówki. Jeśli planujesz jedynie krótki odpoczynek lub kilkugodzinny biwak w ciągu dnia, kieruj się fantazją i rozbij się tam, gdzie jest Ci wygodnie i gdzie czujesz się dobrze. Jeśli chcesz rozbić biwak z hamakiem na kilka nocy, poniżej znajdziesz wskazówki, które pozwolą Ci zapewnić sobie najwyższy komfort noclegu i biwaku w hamaku.
Bezpieczne hamakowanie
Swój wybór na rozbicie obozowiska i rozłożenie hamaka powinien być zawsze uprzedzony sprawdzeniem bezpieczeństwa. Dobrze byłoby gdyby nasza wspaniała hamakowa przygoda nie zamieniła się na bolesną traumę zakończoną uszczerbkiem na zdrowiu.
Na co zwracać uwagę?
- Punkty mocowania hamaka
- Teren wokół hamaka
- Otoczenie nad hamakiem
Punkty mocowania hamaka
Szukając punktów o które możemy zaczepić nasz hamak, musimy zwrócić uwagę na ich stan i wytrzymałość. Przed zawieszeniem hamaka dokładnie sprawdź czy elementy nie są ostre, niestabilne, czy kruche/łamliwe. Upadek z pewnością nie będzie najprzyjemniejszym i wymarzonym scenariuszem.
Jeśli poszukujesz informacji o tym jak rozwiesić poprawnie swój hamak, sprawdź artykuł o tym jak zawiesić hamak. Znajdziesz tam instrukcję wieszania hamaka i cenne wskazówki.
Teren wokół hamaka
Znajdując miejsce, które podoba Ci się, zwróć uwagę czy w otoczeniu nie ma śmieci, rozbitego szkła, kapsli od butelek itp., jeśli są, posprzątaj je. Po 1 raczej nie chciałbyś wdepnąć gołą stopą w ostry i brudny kawałek szkła wychodząc z hamaka. Po 2 chyba nikt nie chce odpoczywać w otoczeniu śmieci, wcześniejsze uprzątnięcie stanowiska z pewnością sprawi, że twój odpoczynek będzie efektywniejszy i przyjemniejszy, a dodatkowo zrobisz dobry uczynek dla natury.
Zwróć uwagę na duże gałęzie, pnie, słupki i inne elementy które leżą na lub wystają z ziemi. Dobrze wiedzieć i uważać na elementy o które możesz się potknąć i przewrócić. Jest to tym bardziej istotne, kiedy późnym wieczorem lub nocą wychodzisz z hamaka, o tych porach widoczność jest zdecydowanie mniejsza i łatwiej o upadek.
Uważaj podczas rozkładania się przy różnego typu urwiskach, skałkach, stromych zboczach itp. Może to doprowadzić do upadku zakończonego tragedią, a jeżeli rozwieszasz hamak na dole, istnieje ryzyko, że spadnie coś na ciebie.
Wskazówka:
Tworząc miejsce biwakowe, nie pozostawiaj swojego sprzętu bezpośrednio pod hamakiem. Podwieś go do taśm lub systemu zawieszania lub ułóż obok, abyś nie nadepnął na nic lub nie potknął się po wyjściu z hamaka.
Otoczenie nad hamakiem
Przed zawieszeniem hamaka, dobrze rozejrzyj się co znajduje się nad twoją głową. Mimo, że miejsce bytowania ptactwa może okazać się niezbyt przyjemne to spotkać możesz większe niebezpieczeństwa. Zwróć szczególną uwagę na suche i martwe drzewa oraz gałęzie i konary. Nie potrzeba wiatru, aby w dowolnej chwili duża gałąź oderwała się i spadła przygniatając Ciebie i twoich kompanów.
Jeśli jesteś jedną z tych odważnych osób, które używają hamaka zimą, sprawdź dokładnie czy nad twoją głową, na drzewie nie zebrała się nadmierna ilość śniegu. Być może skończyłoby się tylko lodowatą pobudką i zakończeniem wypoczynku, ale jeżeli śnieg zbił się lub przez zmiany temperatur przetworzył na bryłkę lodu, uderzenie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń.
Nocleg w hamaku
Nocowanie w hamaku jest o tyle trudniejsze, że chcielibyśmy kilka godzin spędzić w hamaku w pełnym komforcie, tylko z jedną pobudką następnego dnia. Wygodny nocleg w hamaku jest możliwy jeśli będziemy pamiętali i stosowali się do kilku hamakowych wskazówek. Zaopatrzenie się w dodatkowe wyposażenie takie jak m. in. tarp (ochrona przed deszczem lub wiatrem), śpiwór i mata (komfort termiczny) zdecydowanie poprawi wygodę twojego biwakowania.
Warunki atmosferyczne
Osobiście nie masz wpływu na pogodę jaką zastaniesz podczas biwakowania, ale możesz odpowiednio zabezpieczyć się przed wiatrem i deszczem. Szukając odpowiedniego miejsca na zawieszenie hamaka, nie rozkładaj się na samym skraju lasu przy łące. Takie miejsce może być klimatyczne, ale w przypadku wystąpienia wiatru może Cię mocno przewiać i schłodzić twój organizm. Proponujemy wejść kawałek głębiej w las, gdzie wiatr będzie mocno stłumiony przez drzewa.
Zadbaj o swój spokój
Nocowanie w mniej widocznym miejscu zmniejszy także ryzyko pobudki przez „zwiedzających”, którzy mogą zainteresować się twoim obozowiskiem. W końcu ani hamak, ani tym bardziej całonocny biwak nie jest codziennym zjawiskiem i być interesujący. Poszukaj miejsca oddalonego od różnego typu zabudowań, ograniczysz tym samym możliwość niezapowiedzianych i niechcianych odwiedzin.
Nocowanie nad wodą
Nocowanie nad wodą? Czemu nie! Pamiętaj tylko, że przy zbiornikach wodnych zazwyczaj występuje niższa temperatura otoczenia i nieco wyższa wilgotność powietrza. Wyposażając się w dodatkowy sprzęt poprawiający komfort termiczny, twój nocleg będzie dużo efektywniejszy. Weź ze sobą matę lub podpinkę, która zapewni odpowiednią izolację od spodu hamaka oraz wskocz do śpiwora chroniąc się przed ochłodzeniem.
Wskazówka:
- Ciągłe poszerzanie wiedzy na temat biwakowania i hamakowania będzie dla Ciebie nieocenioną pomocą w ciągłym podnoszeniu komfortu i poprawie efektywnego wypoczynku w otoczeniu natury
- Odpowiednie przygotowanie sprzętowe, takie jak wyposażenie się w karimatę lub matę, dobry śpiwór, tarp itp. będzie znacząco wpływało na twój komfort i zachowanie odpowiednich warunków termicznych
O prawie i biwaku słów kilka
Podczas naszych biwakowych przygód, niezależnie od formy jaką obraliśmy powinniśmy stosować się do obowiązujących przepisów prawa. Każdy kto planuje rozpoczęcie lub już uprawia bushcraft, survival lub jakąkolwiek inną aktywność w otoczeniu natury musi zdawać sobie sprawę, że są obszary w których zabronione jest rozbijanie obozowisk czy palenie ognisk itp.
Gdzie nie wolno hamakować i biwakować?:
- Tereny zamknięte i chronione
- Parki krajobrazowe, parki narodowe
- Obszary objęte wycinką oraz szkółki leśne
- Inne wyłączone z użytku tereny wskazane przez organy państwowe
Serdecznie zachęcamy do odwiedzin stron prowadzonych przez Lasy Państwowe, gdzie z pewnością znajdziesz dodatkowe informacje prawne oraz wskazówki dotyczące biwakowania i nie tylko. Co ciekawe, już jakiś czas temu został wprowadzony program „zanocuj w lesie”, który po testach został najprawdopodobniej włączony na stałe.
Regulamin programu „zanocuj w lesie” prowadzonego przez Lasy Państwowe
Najczęstsze pytania i odpowiedzi dot. programu „zanocuj w lesie”
https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/pytania-dotyczace-programu
Szczególnie polecamy zapoznać się z leśnym przewodnikiem turystycznym „czaswlas.pl”, czyli portalem przedstawiający szeroką ofertę i możliwości turystyczne Lasów Państwowych. Serwis prowadzony jest przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, przy współpracy Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu.
Czaswlas.pl to portal w którym znajdziesz szereg informacji o szlakach rowerowych i pieszych, miejscach historycznych i edukacyjnych, a także lokalizacjach objętych programem "zanocuj w lesie". Wszystkie informacje zwieńczone są intuicyjną i prostą w obsłudze mapą z wyszukiwarką. Ponadto znajdziesz tu szereg informacji o bezpieczeństwie w lesie oraz propozycje na wspaniałe i urokliwe wyprawy.
https://czaswlas.pl/mapa?search=1&s_nazwa=&m_zoom=7&m_lat=52.918899999999994&m_lng=19.13340000000001
Pozdrawiamy,
Konrad i Daniel
Materiały, rysunki, zdjęcia itp. występujące w publikacji i poradniku są własnością Triplander Konrad Kowal i podlegają ochronie prawnej.
Kopiowanie treści w całości lub części jest możliwe wyłącznie za zgodą TRIPLANDER Konrad Kowal oraz pod warunkiem wyraźnego oznaczenia źródła pobranych materiałów. (www.triplander.pl)