Co zabrać na survival? Survivalowy niezbędnik Triplander 0

Co zabrać na survival? Survivalowy niezbędnik Triplander

Przed każdym wypadem survivalowym musimy się odpowiednio przygotować, w końcu będąc np. w lesie poza domem, nie może nam zabraknąć niczego co dyskwalifikowałoby dalszą kontynuację długo planowanej przygody. Przy survivalowej wyprawie jest to o tyle trudne, że cały swój bagaż nosimy na plecach, dlatego istotnym jest, aby był jak najlżejszy przy równoczesnym zachowaniu kompletności zestawu. Odpowiadając na pytanie „Jak przygotować się do wyprawy survivalowej?”, przedstawiamy i omawiamy listę najważniejszych rzeczy wymaganych podczas survivalowego wypadu.

Jak przygotować się do wyprawy survivalowej? - Co zabrać na survival?

Plecak turystyczny i survivalowy

Rozmiar naszego plecaka nie musi być jak największy, ale jak najbardziej dostosowany do długości i intensywności planowanej wyprawy. Warto skupić się na detalach, które będą miały wpływ nie tylko na wygodę, ale także na zdrową postawę ciała. Wybierzmy plecak, który ma szeroki zakres regulacji systemu nośnego, dodatkowy pas biodrowy i pas piersiowy, które zapewnią lepszą stabilizację. Zwróćmy uwagę na dodatkowe komory i dopasujmy ich wielkość i ilość do naszych preferencji. Odpowiedni plecak survivalowy powinien być wytrzymały, odporny na przetarcia i zabezpieczony przed wodą.

Odzież na wyprawę survivalową

Jeśli dopiero zaczynasz swoją survivalową przygodę, nie musisz od samego początku inwestować w całe zestawy specjalnej odzieży. Możesz skompletować odpowiedni strój z tego co masz w domu. Zabierz ze sobą wygodne i ciepłe ubrania, wykorzystując sportowe i outdoorowe części Twojej garderoby dopasowane do pory roku. Jeżeli jest lato, mimo wszystko wyposaż się w odzież, która będzie mogła zakryć w całości nogi i ręce. Niezależnie od długości wyprawy przemyśl, aby w torbie znalazł się zapasowy zestaw odzieży na wszelki wypadek.

Dobrej jakości obuwie to podstawa podczas wyprawy survivalowej!

Warunki atmosferyczne mają wpływ na wybór odpowiedniego obuwia, są jednak cechy, które powinna spełniać każda para butów w czasie wyprawy survivalowej. Niezależnie czy planujemy wyprawę zimą czy latem, każde buty powinny być zabezpieczone przed wodą i oddychające. Zapewniają to między innymi membrany Gore-Tex czy RX5000. Drugą rzeczą jest stabilna, antypoślizgowa podeszwa. Powinna być ergonomicznie wyprofilowana tak, żeby zapewnić lepszą amortyzację nogi w czasie ruchu. Weź pod uwagę obuwie za kostkę, które usztywni ją i zapewni ochronę przed często zdarzającymi się urazami stawu. Dodatkowe udogodnienia, o których nie możesz zapomnieć to jak najniższa waga butów, usztywnienia pięty, dodatkowa obudowa palców oraz zastosowanie wkładek.

Jak spać i odpoczywać? - Hamak turystyczny w odpowiedzi na wyprawę survivalową

W naszym poprzednim artykule przedstawialiśmy alternatywę dla namiotów i omawialiśmy cechy hamaków turystycznych. Zachęcam do przeczytania, a tymczasem, w dużym skrócie omówimy ten temat. W trakcie wyprawy survivalowej może spotkać nas wiele niespodziewanych sytuacji i warunków pogodowych, dobrej klasy hamak turystyczny umożliwi Ci komfortowy wypoczynek i sen w dziczy. Podłoże często jest nierówne i mokre, więc ciężko znaleźć idealne miejsce na rozbicie namiotu, a rozwieszając hamak nie musimy się tym aż tak przejmować. Wybór dobrego hamaka pomoże również w minimalizacji wagi survivalowego ekwipunku, o której wspominaliśmy na początku wpisu. Warto też zwrócić uwagę na to, że hamak poza swoją lekkością zajmie również niewiele miejsca pozwalając na umieszczenie go w plecaku lub przypięcie za pomocą karabinka do plecaka survivalowego od zewnętrznej strony.

Przydatne dodatki do hamaka turystycznego podczas wyprawy survivalowej

  1. System zawieszania
    W zależności od preferencji polecamy zestawy Quick Drag oparte na taśmach poliestrowych lub Dyneema oraz systemy Whoopie Sling oparte na linkach Dyneema i taśmach Tree Huggers. Jeżeli podczas wyprawy survivalowej zależy Ci na lekkości, postaw na systemy Whoopie. Jeżeli zależy Ci na maksimum komfortu, zdecyduj się na Quick Drag. Świetną alternatywą jest nieco droższy system Quick Drag Light, który łączy lekkość i komfort, łącząc system Quick Drag z taśmami Dyneema. 

  2. Cięciwa
    Ułatwi optymalne ustawienie i napięcie hamaka i zapewni wygodę podczas użytkowania hamaka. Cięciwa będzie również obowiązkowa do montażu moskitiery i utrzymania jej nad głową hamakersa, w taki sposób aby siatka nie przeszkadzała podczas wypoczynku. Ponadto cięciwę możemy wykorzystać jako linkę do wysuszenia mokrej odzieży lub organizer, na którym powiesimy najpotrzebniejsze rzeczy, aby mieć je pod ręką przez całą noc (np. latarka). Cięciwa do hamaka jest niedrogim, lekkim i funkcjonalnym produktem, który może okazać się nieoceniony podczas survivalu.

  3. Underquilt lub karimata
    Pomoże zachować odpowiednią izolacjię termiczną. W zależności od zaawansowania Twoich wypraw survivalowych powinnaś / powinieneś zdecydować się na jedno z tych rozwiązań. Dla osób początkujących polecamy stosowanie karimaty, której zasadniczą zaletą jest dużo niższa cena i większa uniwersalność (możesz zastosować ją również jako siedzisko lub położyć na ziemi w razie potrzeby). Dla osób z większym stażem, polecamy underquil (nazywany też ociepliną), która zapewni najlepsze parametry termiczne, jakość i komfort)

  4. Moskitiera
    Zapewni komfort i ochronę przed owadami

  5. Tarp
    Osłoni i ochroni Cię przed deszczem, wiatrem i nadmiernym słońcem

Apteczka do pierwszej pomocy

Idąc na wyprawę w góry czy do lasu musimy być przygotowani na każdą sytuację. Powinniśmy mieć podstawową wiedzę na temat tego jak udzielić podstawowej pomocy sobie lub swoim towarzyszom w nagłych wypadkach. W terenie mogą wystąpić różne sytuacje, dlatego odpowiednie zadbanie o zdrowie jest kluczowe podczas planowania wyprawy. Musimy być obowiązkowo przygotowani na skaleczenia, otarcia i możliwość wystąpienia bolesnych wypadków. Zabierz ze sobą preparat na komary i kleszcze i sprzęt do wyciągania kleszczy, podczas wyprawy survivalowej i leśnych spacerach kleszcze i komary dają się we znaki.

O tym jak dokładnie powinna wyglądać dobrze wyposażona apteczka i jak udzielić podstawowej pierwszej pomocy rozwiniemy się w jednym z kolejnych wpisów.

Żywność na wyprawie survivalowej

Pierwszym rzucającym się na myśl rozwiązaniem są konserwy i ogólnie produkty które nie wymagają specjalnych warunków przechowywania. Dobrą opcją jest także wybór gotowych racji żywnościowych. Paczki z pełnowartościowymi posiłkami można dostać w dobrych cenach, a po wielogodzinnej wędrówce możemy skutecznie dostarczyć potrzebnych do regeneracji składników odżywczych. Kiedyś racje żywnościowe z założenia miały być jedynymi posiłkami żołnierzy, czasem nawet przez wiele dni, więc ich zawartość nie jest przypadkowa. Większość z nich zawiera również chemiczne podgrzewacze, a te starsze chociażby podpałki, które ułatwią rozpalenie ogniska.

Podczas planowania wyprawy survivalowej warto zaopatrzyć się także w żywność liofilizowaną, która jest bardzo lekka i posiada szereg wartości odżywczych. Takie produkty wymagają suchego środowiska, dlatego wybierając zestaw dla siebie dobrze aby były w specjalnym opakowaniu z zamknięciem strunowym. Żywność liofilizowana będzie świetną alternatywą na przekąski i podstawą do przygotowania posiłków w podróży.

Nie zapominajmy o najważniejszej rzeczy czyli nawodnieniu. Woda to podstawa, a dodatkowo warto zainwestować w wysokiej jakości filtr do wody, który możemy uzupełniać po drodze i sprawiać że pozyskana woda będzie zdatna do picia. Zwłaszcza w zimniejszych porach roku dobrze ogrzać się nie tylko ciepłym posiłkiem ale też czymś ciepłym do picia, dlatego przemyślmy zabranie na survival termosu.

Scyzoryk, latarka i inne wyposażenie:

Co jeszcze pomoże nam przetrwać w najtrudniejszych warunkach tak, żeby czuć się bezpiecznie?

  1. Nóż lub multitool, kompaktowe i bardzo przydatne narzędzia podczas survivalu.
    Nóż ułatwi przygotowanie posiłków, umożliwi obróbkę drewna, będzie też niezastąpiony przy budowie dodatkowego schronienia. W awaryjnych sytuacjach odegra też kluczową rolę przy zapewnieniu bezpieczeństwa i pierwszej pomocy. Multitool zazwyczaj w zestawie zawiera mniejszy nożyk, ale dodatkowo udostępnia inne przydatne narzędzia takie jak pilnik, nożyczki, kombinerki itp.

  2. Latarka i źródła światła, aby rozjaśnić survivalowe noce.
    Najlepiej wyposażyć się w klasyczną latarkę na baterie lub akumulatory, gwarantującą dobre światło i dodatkową paczkę baterii, akumulator zapasowy lub powerbank, który pozwoli doładować latarkę w razie potrzeby. Jeżeli planujesz podróżować także wieczorek i nocą, latarka czołowa oświetli twoją drogę bez konieczności zajmowania rąk. Uzupełnieniem całości może być lampa kempingowa, która pomoże w oświetleniu twojego obozowiska. Niezależnie od Twojego wyboru, zwróć uwagę na pojemność baterii i czas działania oraz wodoodporność i pyłoszczelność (im wyższe IP tym lepiej)

  3. Kompas i mapa, czyli klasyki, które nie zawodzą podczas survivalowej wyprawy.
    Te coraz rzadziej stosowane narzędzia mogą okazać się dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy zasięg lub bateria w telefonie zawiedzie. Ważne aby nauczyć się czytania map i wykorzystywania kompasu.

  4. Zapałki, zapalniczka lub krzesiwo jako źródło ognia na survivalową wyprawę.
    Zależnie od Ciebie, możesz postawić na klasykę wybierając krzesiwo do rozpalenia ognia, jest to jednak trochę trudniejsza opcja, która wymaga wprawy i większego doświadczenia. Szybszym rozwiązaniem jest zabranie dobrej zapalniczki, która zapewni dostęp do ognia w każdym momencie.

Produktów tego typu jest dużo więcej i uzależnione są od pory roku, długości i odległości wyprawy survivalowej itp. W przyszłości z pewnością przygotujemy dla Ciebie dodatkową listę produktów „must have” na wyprawie survivalowej i biwaku

Podsumowanie - Co zabrać na survival?

Rozpoczęcie wyprawy to moment, w którym każdy detal staje się kluczowy dla naszego bezpieczeństwa i komfortu. Sztuka przetrwania to nie tylko odpowiednie wyposażenie, ale także elastyczność w podejściu do zmieniających się warunków. W świecie survivalu odpowiednie przygotowanie obejmuje zdobycie wiedzy z zakresu orientacji w terenie i umiejętności radzenia sobie w trudnych warunkach. Przed rozpoczęciem przygody, zastanów się, co będzie Ci potrzebne i przygotuj się jeszcze przed wyjściem z domu.

Wszystkie rzeczy o których wspominaliśmy powyżej znajdziesz u naszego oficjalnego partnera i dystrybutora produktów, zachęcamy do odwiedzin w sklepach stacjonarnych i na MILITARIA.PL

Powodzenia i do zobaczenia w terenie!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl